10 Eylül 2015 Perşembe

1923-25 Yılı Mubadele Görseller-11923 -1925 İKİNCİ BÜYÜK MUBADELE GÖRSELLERİ (TÜRKİYE -YUNANİSTAN)

1.Bölüm

Her iki tarafta da insanlar özyurtlarından , toprağından , doğduğu yerden , başta kaybettiklerinin mezarları , anıları , malları ve mülkleri velhasıl herşeylerinden kopartılarak bilmedikleri başka yörelere getirilip yerleştirilmiş, arkada ise maddi varlıklarının yanısıra çok sevdiklerinin, yakınlarının akrabalarının gözyaşlarını bırakmışlar.
Savaş savaş deyip savaş çığırtkanlığı yapan, gözlerini kan bürümüş, silah tröstlerinin yardakçıları, görsünler savaşın ne getirip neler götürdüğünü ve insanlıklarından utansınlar.


BENZER KONULAR:
Mubadele Resimleri-2
Mubadele Resimleri-3


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Balonlarla yapılan süs ve ev-büro eşyaları
Böyle bir trambolin görülmemiştir , hız ve uyum harika.
6-7 Eylül Olayları , Atatürk'çülük adına yapılan, talan, soygun ve yıkımlar, Türk toplumunu dünyaya rezil eden talihsiz olaylar. Neden olanlar, çıkar gurupları ve insanların malına mülküne zorla el koyarak zengin olanlar, sonraları hepside hacı lakablı oldular ve itibar gördüler.
Büyük Mubadele yıllarından resimler, nedenleri, Cumhuriyet devrinde ilk defa Anadolu'nun islamlaşmana atılan adım. Bu arada müslüman olmayan halkda sürüldü topraklarından, diğer gayri müslimler gibi dedelerinin topraklarından alındı resmen sürüldü. Çokmu lazımdı ülkenin tümünün müslüman olması, çokmu mutluydu ki diğer müslüman ülkeler, bizde onlara uyduk, mozayik bir çağdaş türkiye Cumhuriyeti kimleri rahatsız ettide bu insanlık dışı karara imza atıldı. Hiç bir araştırmacı bilim adamı nedense bu konulara pek el atmadı, neden?


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder